12 stycznia 2024

Jak odkryć swoje mocne strony?

Czy wiesz jaki jest sekret ludzi odnoszących sukcesy? Skupiają się na tym w czym są dobrzy! Odkryj swoje mocne strony i skup się na rozwijaniu swoich naturalnych zdolności.

 

Z tego artykułu dowiesz się:

  • czym są mocne strony i jak je odkryć
  • czym są talenty, jak je odkryć i rozwijać
  • jak przekształcić talent w mocną stronę
  • dlaczego praca nad mocnymi stronami jest ważna

Kiedy nie udaje Ci się coś, co innym przychodzi z łatwością, tracisz wiarę we własne siły. Koncentrujesz się na rzeczach, których nie możesz zrobić, a przez to jeszcze silniej odczuwasz swoje słabości. Czujesz wstyd i porażkę. Myślisz sobie: „Nie potrafię tego zrobić, jestem do niczego”, co szybko przeradza się w „Nigdy w niczym nie będę dobra/dobry”.

 

Dobra wiadomość jest taka, że ​​każdy ma swoje słabe i mocne strony. Jedne rzeczy przychodzą nam z łatwością, nad innymi musimy nieco więcej popracować.

 

Kiedy skupisz się na rozwijaniu swoich mocnych stron, poczujesz się bardziej kompetentny i pewny siebie... A kiedy wkładasz wysiłek w rozwijanie swoich naturalnych zdolności, osiągasz wielkie rzeczy!

 

Jak odkryć swoje mocne strony?

 

Porozmawiaj z bliskimi

 

Porozmawiaj z rodziną, bliskimi przyjaciółmi i współpracownikami o swoich mocnych stronach. W jakich sprawach zwracają się do Ciebie o pomoc? Nie chodzi o szukanie komplementów, choć tych nigdy w nadmiarze😉 Wypisz na kartce te cechy, które najczęściej się powtarzały - najprawdopodobniej będą to Twoje najmocniejsze strony.

 

Pomyśl o tym, co lubisz robić

 

Przez tydzień zapisuj na kartce rzeczy, które lubisz robić i dlaczego. Np. pięć razy w tygodniu wstaję rano, aby biegać. Sprawia mi to ogromną radość i poprawia samopoczucie.

 

Z opisu wynika, że mamy do czynienia z osobą bardzo zdyscyplinowaną. Myślenie o rodzajach czynności, które lubisz lub w naturalny sposób wykonujesz, jest świetnym sposobem na zidentyfikowanie swoich mocnych stron i umiejętności.

 

Odkryj swoje talenty i przekształć je w mocne strony

 

Zacznijmy najpierw od tego, czym jest talent i jak ma się do mocnych stron. Talent to nasza wrodzona umiejętność, naturalna predyspozycja, dzięki której pewne czynności przychodzą nam łatwiej niż innym. Jeśli w niego zainwestujemy, zaczniemy go rozwijać, talent stanie się nasza mocną stroną.

 

Jak odkryć swoje talenty?

 

Jednym z popularnych sposobów, który pozwoli Ci odkryć Twoje wrodzone talenty, są różnego rodzaju testy. Osobiście polecam Ci wykonanie testu Gallupa. Na wypełnienie testu masz około 40 minut. Musisz udzielić odpowiedzi na 177 pytań zaznaczając w jakim stopniu zgadzasz się z zaprezentowanymi stwierdzeniami. Test jest dostępny on-line w języku polskim.

 

W ramach testu Gallupa masz do wyboru test TOP 5, który pozwala poznać pięć dominujących talentów lub CliftonStrengths 34 odkrywający wszystkie 34 talenty z naciskiem na 5 dominujących. Testy różnią się ceną i liczbą raportów, które otrzymujesz. Wyniki testu pomogą Ci lepiej zrozumieć w czym jesteś naturalnie uzdolniony i w jakich obszarach powinieneś szukać swojego potencjału. Część raportów dostępna jest w języku polskim, część w języku angielskim. Możesz też umówić się na indywidualną konsultację z certyfikowanym trenerem Gallupa, który pomoże Ci zinterpretować wyniki testu.

 

Jeśli szukasz darmowych testów, polecam Ci wykonanie testu 16 Personalities. Pokaże Ci on jakim typem osobowości jesteś, dlaczego w taki, a nie inny sposób wykonujesz określone czynności, jakie są mocne i słabe strony tego typu osobowości czy ścieżki kariery. Wykonanie testu zajmuje ok. 10 minut. Jest on dostępny w języku polskim, podobnie jak podstawowy opis osobowości.

 

Co dalej?

 

Po odkryciu swoich talentów i mocnych stron powstaje pytanie, co z tym zrobić? Skupienie się na swoich talentach i rozwijanie mocnych stron daje satysfakcję. Jesteśmy coraz lepsi w tym, co robimy. Łatwiej osiągamy sukcesy, odnajdujemy spełnienie, a praca sprawia nam przyjemność.

 

Pracuj nad swoimi mocnymi stronami. Jeśli potrzebujesz wsparcia, zgłoś się do trenera lub coacha. Ze swojej strony zachęcam Cię do kontaktu ze mną. Odpowiem na nurtujące Cię pytania lub wesprę jako coach.

 

Co ze słabymi stronami?

 

Pojawia się pytanie: czy skupić się na rozwoju mocnych stron, a ze słabymi dać sobie spokój? Skupienie się na swoich talentach i mocnych stronach w 100 procentach nie zawsze jest możliwe. Powiedzmy, że jesteś managerem i świetnie zarządzasz projektami, masz do tego dar, lubisz to i chcesz to dalej robić. Nie masz jednak zdolności analitycznych i nie potrafisz komunikować się z zespołem. O ile analizę danych możesz przerzucić na kogoś z zespołu, to sztukę skutecznej komunikacji powinieneś opanować.

 

Osobiście uważam, że skupienie się na rozwijaniu swoich mocnych stron i talentów jest kluczowe, jednak kompetencje, które są nam potrzebne w życiu czy w pracy, a z którymi jest u nas słabo, również powinniśmy rozwijać, tak, by były na przyzwoitym - powiedzmy średnim - poziomie.

E-mail: kontakt@akademiatechnikrozwoju.pl