Jak zastosować schemat?

 

Schemat pomoże Ci uporządkować Twoją odpowiedź oraz położyć nacisk na najważniejsze elementy Twojego doświadczenia zawodowego. Omówmy go na przykładzie schematu teraźniejszość – przeszłość – przyszłość.

 

Teraźniejszość - opowiedz o obecnej sytuacji.

 

Rozpocznij od opowiedzenia o tym, czym zajmujesz się obecnie, podkreśl ważne osiągnięcia i zakres obowiązków.

 

Przeszłość - opowiedz o przeszłych ważnych doświadczeniach zawodowych.

 

Opowiedz o wcześniejszym doświadczeniu zawodowym, powiedz w jaki sposób pomogło Ci ono przygotować się do stanowiska, na które aplikujesz. Skup się na efektach tam, gdzie to możliwe.

 

Przyszłość - podkreśl swoje doświadczenie zawodowe, zainteresowania, kwalifikacje spójne ze stanowiskiem, na które aplikujesz.

 

Powiedz w jaki sposób Twoje doświadczenie sprawi, że będziesz odpowiednim kandydatem na to stanowisko, i w jaki sposób to stanowisko wpisuje się w Twoje cele zawodowe.

 

Który schemat wybrać?

 

Wybierz schemat lepiej odpowiadający Twojemu doświadczeniu zawodowemu w odniesieniu do stanowiska, na które aplikujesz. Na przykład, jeśli Twoja ostatnia praca uwypukli umiejętności potrzebne na obecnym stanowisku, zacznij od teraźniejszości. Jeśli jednak Twoje przeszłe doświadczenia są ściślej związane ze stanowiskiem, o które się starasz, rozpocznij od przeszłości.

 

Jak przygotować się do odpowiedzi?

 

Wiesz już jak uporządkować odpowiedź. Teraz powinieneś wypełnić schemat konkretnymi przykładami i historiami. Przygotowując się do odpowiedzi, zastosuj się do poniższych wskazówek.

 

Opowiedz o doświadczeniu i odniesionych sukcesach w odniesieniu do stanowiska, na które aplikujesz.

 

Zacznij od ponownego przeczytania opisu stanowiska. Zwróć uwagę na wymagane umiejętności. Wypisz je na kartce. Teraz postaraj się przyporządkować do każdej z umiejętności opis sytuacji, która ją zademonstruje. Jeśli wymaganych umiejętności jest bardzo wiele, wybierz 3-4, które są najmocniejsze.

 

Np. wymaganą umiejętnością jest praca pod presją czasu. Znajdź w swoim dorobku zawodowym przykład takiej sytuacji, w której musiałeś pracować pod presją czasu i opowiedz jak sobie z tym poradziłeś.

 

Zastanów się, jak Twoja obecna praca ma się do pracy, o którą się ubiegasz.

 

Czy stanowisko, na które aplikujesz, jest bardziej odpowiedzialne? Pokaż rekruterowi, że podołasz zadaniu. Opowiedz o tym, w jaki sposób obecnie bierzesz na siebie więcej odpowiedzialności.

 

Skoncentruj się na mocnych stronach i umiejętnościach, które możesz poprzeć przykładami.

 

Rozpoczynając tworzenie scenariusza każdego przykładu wykonanych działań, skup się na szczegółach i wynikach, które możesz określić ilościowo. Nie używaj zwrotów w stylu „poprawa jakości obsługi klienta”, ale postaraj się znaleźć konkretne dane, np. „wzrost satysfakcji z obsługi Klienta o 20% w minionym kwartale”. Jeśli nie masz dokładnych informacji, oszacuj realistyczną wartość.

 

Wyróżnij się, podkreśl swoją osobowość.

 

Daj się zapamiętać, wyróżnij się, rekruter chce Cię lepiej poznać, dlatego warto wspomnieć o hobby, które zademonstruje Twój rozwój intelektualny lub zaangażowanie społeczne (np. czytanie, sport, wolontariat). Omawianie osobistych zainteresowań to dobry sposób na podsumowanie odpowiedzi przy zachowaniu profesjonalnego tonu.

 

Sformatuj swoją odpowiedź.

 

Pamiętaj, Twoja odpowiedź musi być jasna i zwięzła. Upewnij się, że jest uporządkowana. Zastosuj jeden z wybranych schematów: teraźniejszość, przeszłość, przyszłość lub przeszłość, teraźniejszość, przyszłość.

 

Odpowiedź na omawiane pytanie ma być krótką historią Twojego doświadczenia zawodowego, nie dłuższą niż 2-3 minuty.

 

Przykładowe odpowiedzi:

 

Aplikacja na stanowisko hostessy w restauracji.

 

„Od ponad dwóch lat pracuję w restauracji XYZ jako hostessa. Do moich obowiązków należą: powitanie gości, wskazanie im stolika, ocena czasu oczekiwania, realizacja zamówień na wynos, odbieranie telefonów oraz przyjmowanie rezerwacji.

Wcześniej pracowałam dorywczo jako sprzedawca w sklepie odzieżowym ABC. Była to praca wakacyjna i weekendowa, ponieważ łączyłam ją ze studiami. Praca ta pomogła mi rozwinąć moje umiejętności obsługi klienta oraz pracy w zespole.

Uwielbiam pracę z ludźmi, gwar i miejsca tętniące życiem. Jednocześnie chcę dalej rozwijać swoje umiejętności obsługi klienta na stanowisku hostessy i uczyć się od najlepszych. Jestem przekonana, że praca w miejscu cieszącym się tak doskonałą opinią i słynącą z najwyższej jakości obsługi Klienta będzie dla mnie doskonałym miejscem na pełne wykorzystanie moich umiejętności i dalszą naukę.”

 

Aplikacja na stanowisko brand managera.

 

„Od ponad sześciu lat pracuję jako kierownik marketingu w rodzinnej firmie meblowej XYZ. To była moja pierwsza praca związana z moim wykształceniem i kierunkiem, w jakim chcę się rozwijać. Swoją pracę w tej firmie rozpoczęłam od stanowiska specjalisty, a następnie byłam dwukrotnie awansowana. Do moich obecnych obowiązków należą: kompleksowe zarządzanie kampaniami marketingowymi - począwszy od kreacji strategii, poprzez podział zadań na podległych mi pracowników, nadzór nad wykonaniem prac, bieżące doradztwo, negocjacje umów z podwykonawcami, aż po wykonawstwo. Z roku na rok, dzięki działaniom mojego zespołu, notujemy wzrost sprzedaży - obecnie o ponad 20%. Minione sześć lat pozwoliło mi ugruntować swoją wiedzę praktyczną w zakresie marketingu, nauczyłam się zarządzać swoim czasem pracy i pracować nad wieloma projektami jednocześnie. Bardzo szybko odnalazłam się na stanowisku kierowniczym i uwielbiam to, co robię. Po tych sześciu latach wiem, że posiadam już wystarczające doświadczenie, zarówno w zarządzaniu działaniami marketingowymi, ale również zarządzaniu zespołem i delegowaniu zadań, by iść dalej, dlatego zdecydowałam się zaaplikować na stanowisko brand managera w Państwa firmie.”

 
 

O czym mówić, a co lepiej przemilczeć?

Podsumujmy w kilku krótkich punktach, o czym pamiętać, a czego lepiej nie mówić podczas spotkania z rekruterem.

 
 

O tym pamiętaj:

 

· Opisz swoje umiejętności konkretnymi przykładami.

 

· Opowiadaj nie dłużej niż 2-3 minuty.

 

· Skoncentruj się na szczegółach i wynikach, które możesz określić ilościowo.

 

· Wspomnij o przeszłych doświadczeniach i swoich sukcesach.

 

· Wybierz z listy obecnych obowiązków takie, które są związane ze stanowiskiem, na które aplikujesz.

 

· Podkreśl swoją osobowość.

 

· Krótko opisz hobby, rozwój intelektualny i zaangażowanie społeczne.

 

· Zapisz przykładową odpowiedź i przećwicz.

 

Tego nie rób:

 

· Nie wymieniaj wielu mocnych stron bez podania konkretnych przykładów ze swojego doświadczenia zawodowego.

 

· Nie zapamiętuj swoich odpowiedzi - choć dobrze jest je przećwiczyć, to jednak lepiej zapamiętać kluczowe elementy. Odpowiedź z pamięci może zabrzmieć nienaturalnie.

 

· Unikaj streszczania swojego CV słowo w słowo.

 

· Unikaj podawania danych osobowych związanych ze stanem cywilnym, dziećmi, poglądami politycznymi lub religijnymi.

Jaki jest cel tego pytania?

 

Pytania o doświadczenie zawodowe kandydata w stylu „Proszę o sobie opowiedzieć” są powszechne na początku rozmów kwalifikacyjnych. Ułatwiają one kandydatowi i osobie przeprowadzającej rekrutację nawiązać swobodną rozmowę. Dlatego warto dobrze przygotować się do odpowiedzi, ponieważ od niej może zależeć dalszy przebieg rozmowy.

 

Mimo, że to pytanie pojawia się bardzo często, to wielu kandydatów nie jest na nie przygotowanych. Kandydaci często blokują się i denerwują. Odpowiadając na to pytanie w płynny sposób pokażesz, że nadajesz rozmowie ton i zaprezentujesz się jako osoba pewna swoich kwalifikacji.

 

Poznaj 40 pomocnych słów, gdy opowiadasz o sobie na rozmowie o pracę.

 

Uporządkuj swoją odpowiedź

 

Pamiętaj, że Twoja odpowiedź powinna być zwięzła, spójna i uporządkowana. Pomoże Ci w tym jeden z poniższych schematów.

 

Zastosuj jeden z poniższych schematów:

 

· teraźniejszość – przeszłość – przyszłość

 

· przeszłość – teraźniejszość - przyszłość

11 stycznia 2024

Jak opowiadać o sobie na rozmowie
kwalifikacyjnej?

Pytania otwarte, takie jak „Proszę opowiedzieć coś o sobie”, są często zadawane na początku rozmowy o pracę. Pytania te, choć z pozoru wydają się proste, często przysparzają kłopotu kandydatom, którzy nie wiedzą co powiedzieć, odpowiadają nieskładnie, a w konsekwencji „przegrywają” całą rozmowę o pracę. Jak zatem opowiadać o sobie na rozmowie kwalifikacyjnej, by przekonać do siebie rekrutera?

 

Z tego artykułu dowiesz się:

 
  • jak przygotować się do odpowiedzi na pytania dotyczące Twojego doświadczenia zawodowego,

  • o czym mówić, aby przekonać do siebie rekrutera, a czego stanowczo unikać,

  • jak może wygląda przykładowa odpowiedź na takie pytanie.

 
 

Nie masz czasu na czytanie? Obejrzyj wideo!

E-mail: kontakt@akademiatechnikrozwoju.pl