5 kroków do wzmocnienia samooceny

Zaktualizowano: 19 mar 2021

Wiara w siebie i we własne możliwości to pierwszy krok do budowania lepszego życia. Zapewne nie raz zdarzyło Ci się stracić wiarę we własne siły. Podpowiem Ci jak sobie z tym poradzić.Czy można się nauczyć wierzyć w siebie?

Odpowiedź brzmi... tak! Jeśli chcesz się nauczyć wierzyć w siebie, najpierw musisz dostrzec te części swojej osobowości, które sprawiają, że jesteś wyjątkowym człowiekiem. I tu przechodzimy do odpowiedzi na pytanie: czym jest wiara we własne siły? Musisz uświadomić sobie, że TY - i tylko TY - jesteś siłą napędową własnego sukcesu. Musisz znaleźć w swoim wnętrzu siłę, aby móc wyruszyć w dalszą podróż jaką jest życie - z jego wzlotami i upadkami. Musisz zdać sobie sprawę z tego, że każde wyzwanie przynosi nowe umiejętności i siłę. A Ty jesteś WYJĄTKOWĄ, jedyną w swoim rodzaju osobą. Musisz przejąć kontrolę nad swoimi myślami i uczuciami.


Tylko 5 kroków dzieli Cię od tego, by podnieść wiarę w siebie!Po pierwsze: pracuj nad swoimi mocnymi stronami, a nie słabościami


Kiedy nie udaje Ci się coś, co innym przychodzi z łatwością, tracisz wiarę we własne siły. Koncentrujesz się na rzeczach, których nie możesz zrobić, a przez to jeszcze silniej odczuwasz swoje słabości. Czujesz wstyd i porażkę. Myślisz sobie: “Nie potrafię tego zrobić, jestem do niczego”, co szybko przeradza się w “Nigdy w niczym nie będę dobra/dobry”.Dobra wiadomość jest taka, że ​​każdy ma słabe i mocne strony.


Musisz zidentyfikować swoje mocne strony. Odkryj w czym jesteś dobra/dobry.


Czy wiesz jaki jest sekret ludzi odnoszących sukcesy?

Skupiają się na tym, co pozytywne - na tym w czym są dobrzy, na tym, co ich wyróżnia.


Kiedy skupisz się na rozwijaniu swoich mocnych stron, poczujesz się bardziej kompetentny i pewny siebie... A kiedy wkładasz wysiłek w rozwijanie swoich naturalnych zdolności, osiągniesz wielkie rzeczy!


Jak odkryć swoje mocne strony?


Odkrycie mocnych stron pomoże Ci rozwijać Twoje naturalne umiejętności. Sprawdzi się również na rozmowie kwalifikacyjnej, kiedy zostaniesz poproszony przez rekrutera o ich wymienienie. Znajomość mocnych stron pomoże Ci w wyborze pracy i obszaru, w którym chcesz się rozwijać. Dowiedz się jak odkryć swoje mocne strony - przejdź do artykułu.


Po drugie: szanuj samego siebie


Jeśli nie szanujesz siebie, jak możesz nauczyć się wierzyć w siebie? Aby opanować sztukę pewności siebie, wyrób sobie nawyk traktowania siebie tak, jakbyś traktował kogoś bardzo ważnego dla Ciebie. Zmień swój własny sposób mówienia, wychwytując swój wewnętrzny monolog, kiedy staje się on negatywny, i zastąp te komentarze pozytywnymi myślami.


Pewnie powiesz mi: “Co Ty opowiadasz, jestem gruba, źle się ze sobą czuję. Jak mam więc myśleć o sobie pozytywnie?” albo "Jestem beznadziejny, ludzie w moim wieku zarabiają większe pieniądze niż ja."


Nie szukaj wymówek. Jeśli masz problem ze swoim wyglądem czy kompetencjami pracuj nad tym! Zmień to! To motywacja i chęć zmiany stoją za utratą wagi, lepszą pracą i wieloma pozytywnymi zmianami, które są w Twoim zasięgu. To, że czytasz ten artykuł znaczy tyle, że zrobiłeś pierwszy krok do zmiany swojego życia. Dlatego właśnie musisz myśleć o sobie pozytywnie. Jesteś kimś ponadprzeciętnym. Wyróżniasz się z tłumu, bo chcesz osiągnąć swój cel i każdego dnia to realizujesz. I wiesz co? Robiąc małe kroki każdego dnia jesteś bliżej celu!


Kiedy całym sercem uwierzysz, że to o czym marzysz jest możliwe... wtedy zacznie się prawdziwa przygoda.


Po trzecie: staw czoła swoim lękom

To, że czujesz strach i lęk jest zupełnie normalne. Emocje są po to, by zachęcić Cię do działania, a nie powstrzymać. Zamień strach w działania koncentrując się na swoich celach, a zyskasz wiarę w siebie. Dowiedz się więcej o tym jak radzić sobie z poczuciem niepewności życiowej.


Po czwarte: wyznaczaj sobie cele

Stawianie celów jest częścią stawiania czoła swoim lękom. Wyznaczaj i osiągaj cele, które pomogą Ci pokonać lęki. Twoje cele nie muszą być ogromne - rób małe kroki, a zobaczysz niezwykłe zmiany i realne efekty swojej pracy. Jeśli na przykład masz problem z nieśmiałością, idź na spacer zorganizowany, spróbuj nawiązać z kimś kontakt. Jeśli czujesz, że brak Ci kompetencji w jakiejś dziedzinie, uzupełnij braki - zapisz się na kurs, przeczytaj książkę, posłuchaj podcastu. Jest tyle możliwości... Korzystaj z nich!


Po piąte: zawsze podążaj naprzód

Są takie chwile kiedy w siebie wątpisz, myślisz, że nie jesteś w stanie zrobić tego, co Cię czeka.


Jeżeli myślisz, że coś możesz lub czegoś nie możesz, za każdym razem masz rację.

- Henry FordWszystko zależy od Twojego nastawienia. Dlaczego poniedziałek jest beznadziejny kiedy musisz iść do pracy? Bo jesteś negatywnie nastawiony Skończył się weekend, było przyjemnie, teraz czas wracać do rzeczywistości. Kiedy jesteś na urlopie i w poniedziałek wyjeżdzasz w jakieś cudowne miejsce jesteś podekscytowany. To, że jest poniedziałek, nie ma znaczenia. Znaczenie ma Twoje nastawienie. Dlatego pamiętaj - działaj, idź naprzód. Tak, napotkasz przeszkody, ale najważniejsze będzie to, jak sobie z nimi poradzisz i czego się z tych doświadczeń nauczysz. Skup się na tym, co jest dla Ciebie najważniejsze, to naprawdę jest w Twoim zasięgu.Źródła:

Tony Robbins, The power in believing in yourself.

Lyn Christian, How to believe in yourself.Logo ATR_kolor_biale.png
ROZWÓJ OD KUCHNI (150 x 150 px) (1)_edited.png