5 powodów, by nie bać się zmian w życiu

Co sprawia, że boimy się zmian? Poznaj 5 powodów, które pomogą Ci zmienić nastawienie i zacząć realizować swoje marzenia!


Wszyscy wiemy jak trudno jest nam przystosować się do zmian, zwłaszcza takich, które dzieją się wbrew naszej woli. Zmiany w naszym życiu są nieuniknione, niezależnie od tego, czy nam się to podoba, czy nie.

W tym wpisie skupiam się na zmianach, które sami świadomie powinniśmy wprowadzać do naszego życia.


Nie bój się podejmować odważnych decyzji. Strach i wątpliwości zabiły więcej marzeń i celów, niż porażka kiedykolwiek zdoła.

Podejmowanie ryzyka. Wstrząsanie naszym codziennym światem. To wszystko wiąże się z wprowadzaniem zmian. Ale zmiana to też doświadczenia, nauka, a w konsekwencji lepsze i szczęśliwsze życie.


Lęk przed zmianą to coś, z czym wszyscy borykamy się bardzo często. Czujemy się komfortowo w miejscu, w którym jesteśmy i nie chcemy tego zmieniać. Wszystkie zmiany “przenoszą” nas w inne miejsce w życiu. Dlaczego często zakładamy z góry, że w gorsze?


Przeszkodą numer jeden jest strach przed porażką. Jeśli boimy się, że poniesiemy porażkę, po co w ogóle próbować?


Kolejną przeszkodą jest strach przed krytyką. Dbamy o to, co myślą o nas inni. Ludzie będą kwestionować nasze wysiłki bez najmniejszego zainteresowania tym, jaka jest nasza strategia lub ostateczny cel.


Wierz lub nie, ale zmiana jest naszym największym nauczycielem. Nawet, jeśli wydaje Ci się czasem, ze działa przeciwko Tobie, zaczniesz ją doceniać z perspektywy czasu. Zatrzymaj się na chwilę i spójrz na swoje życie. Przeanalizuj ostatnie lata - zdziwisz się jak wiele zmian wydarzyło się w Twoim życiu.Poznaj 5 powodów, dla których nigdy nie powinieneś bać się zmian.


1. Inaczej postrzegamy rzeczywistość.

Rutyna pozwala nam przejść przez życie bez zbytniego zastanawiania się nad codziennością. Zmiana zmusza nas do spojrzenia na rzeczy z innej perspektywy.


Kiedy jedziesz do nowego miasta, wyjeżdżasz na wakacje, dostrzegasz przyrodę, zabytki, ludzi…. wszystko jest nowe, świeże, patrzysz na to inaczej. Nie czujemy tego na co dzień przemierzając tę samą drogę do pracy czy robiąc codzienne zakupy w tym samym sklepie.


2. Mamy umysł początkującego.

Koncepcja “umysłu początkującego” wywodzi się z buddyzmu zen, odnosząc się do postawy otwartości podczas doświadczania czegokolwiek po raz pierwszy.


W nowej sytuacji nie mamy żadnych uprzedzeń, jesteśmy otwarci na poznawanie i doświadczenia. Kiedy ostatnio zrobiłeś coś lub zobaczyłeś coś po raz pierwszy?


3. Uczymy się pokory.

Pokora pomaga w życiu, uczy nas szacunku do sił, które nami rządzą. Dzięki pokorze podejmujemy jaśniejsze decyzje, patrzymy na świat i ludzi z innej perspektywy.


4. Jesteśmy wdzięczni.

Uczymy się doceniać to, co mamy. Kiedy przechodzimy zmiany, cenimy to, co pozostaje niezmienne. Zmiany przypominają nam, że jesteśmy znacznie silniejsi niż myślimy!


5. Zmiana może zmienić Twoje życie na lepsze.

Zmiana pracy, rozpoczęcie własnej działalności, zmiana miejsca zamieszkania... Marzysz o tym od dawna, ale boisz się spróbować? Ludzie spędzają zbyt dużo czasu, skupiając się na najgorszym scenariuszu, a nie na najlepszym. Zmiana jest też mniej ryzykowna niż myślisz.


Boisz się zrobić pierwszy krok? To naturalne. Ale jedynym sposobem na pokonanie strachu przed zmianą jest podjęcie działań. Najlepsza rada? Zacznij działać! Możesz mieć wiele pasji, ale na początek wybierz jedną, którą chcesz zrealizować.


Jesteś silniejszy i bardziej kompetentny, niż myślisz. Zrób pierwszy krok, a zobaczysz, że to nie jest takie trudne.


Logo ATR_kolor_biale.png
ROZWÓJ OD KUCHNI (150 x 150 px) (1)_edited.png