6 największych pożeraczy czasu. Jak sobie z nimi poradzić?

Zaktualizowano: 1 cze 2021

Czy masz wrażenie, że czas leci zbyt szybko? Zastanawiasz się dlaczego dzień minął Ci bezproduktywnie, choć właściwie przez cały czas byłeś zajęty? Najprawdopodobniej tracisz swój cenny czas na tzw. “pożeraczy”. “Pożeracze czasu” czy inaczej “złodzieje czasu”, z jednej strony zapewniają nam zajęcie, zaś z drugiej sprawiają, że jesteśmy bezproduktywni. Pożeracze “zjadają” Twój czas uniemożliwiając Ci osiągnięcie Twoich celów.


Z tego artykułu dowiesz się:

- co nam kradnie czas na co dzień

- jak radzić sobie z typowymi pożeraczami czasuMoje ostatnie dwa tygodnie obfitowały w mnóstwo wydarzeń, spraw i obowiązków. Z jednej strony czułam, że robię dużo, ale ciągle brakowało mi czasu na inne rzeczy. Postanowiłam przyjrzeć się swojemu harmonogramowi dnia, żeby sprawdzić, gdzie tracę swój cenny czas. W moim przypadku “pożeraczem” okazały się być nadprogramowe obowiązki, które spadły na mnie niespodziewanie. Na pierwszy rzut oka wydawało się, że zajmą mi chwilę, ale kiedy zaczęłam dodawać godzinę do godziny, nazbierało się tego całkiem sporo.


Wybrałam 6 największych pożeraczy czasu. Być może nie wszystkie dotyczą Ciebie, ale jestem przekonana, że znajdziesz tam przynajmniej jeden, którego ograniczenie pozwoli Ci zaoszczędzić cenne minuty.Social media


Otwierasz Facebooka z myślą spędzenia tam 5 minut, myślisz sobie “sprawdzę tylko co się wydarzyło”, 40 minut później… nadal przeglądasz Facebooka lub Instagram. Brzmi znajomo? Media społecznościowe dla wielu z nas stały się nieodłącznym elementem codzienności. Jeśli angażujesz się w coś, co sprawia Ci radość, kontynuuj, ale jeśli czujesz, że nie jest to do końca produktywnie spędzony czas, spróbuj go kontrolować.


Ogranicz się do niewielkiej liczby platform, na których chcesz być aktywny. Wyznacz sobie limit czasu na social media. Ustaw zegar w telefonie, kiedy zaczynasz “buszować” w mediach społecznościowych, trzymaj się wyznaczonego czasu.


Prokrastynacja, czyli odkładanie na później


Zdarza Ci się mówić sobie “Zaraz to zrobię”, “Zrobię to później, mam jeszcze czas”. Prokrastynacja to świetny sposób na to, by nic nie osiągnąć.


Jeśli zmagasz się z prokrastynacją, zastosuj regułę 5 sekund, o której pisałam tutaj. Najpierw zrób to, czego się najbardziej boisz! Jeśli wykonasz to zadanie, nie będziesz nieustannie szukać innych rzeczy do marnowania czasu.


Telewizja i serwisy VOD


Kończysz pracę, wracasz do domu, chcesz się zrelaksować... Włączasz odcinek ulubionego serialu, a potem jeszcze jeden i tak mija kolejna godzina... Znasz to? W ubiegłym roku przed TV spędziliśmy średnio 5 godzin dziennie! To ponad 6 dni non stop przed telewizorem w miesiącu! Notuj codziennie czas spędzony przez telewizorem i zrób podsumowanie po tygodniu. Następnie zrób listę rzeczy, które mógłbyś zrobić w tym czasie - coś dla siebie, co sprawi Ci przyjemność. Kiedy zdasz sobie sprawę z tego, ile czasu marnujesz na patrzenie się w ekran, wprowadzenie limitów na oglądanie TV będzie znacznie prostsze.


Bałagan


Jeśli masz bałagan na biurku, w szafce, w domu, to najprawdopodobniej spędzasz dużo czasu na to, by znaleźć rzeczy, które są Ci w danej chwili potrzebne. Pozbądź się bałaganu. Pozbądź się rzeczy, których nie potrzebujesz, których nie lubisz lub których nie używasz i uporządkuj to, co zostało.


Brak planu


Żyjesz bez planu czy zawsze starasz się mieć zaplanowany dzień, tydzień, miesiąc? Planowanie ułatwia życie, pozwala oszczędzić czas i pieniądze! Twoje plany nie muszą być skomplikowane. Możesz zacząć od planowania posiłków lub całego dnia.


Rozpraszacze


Rozpraszanie uwagi przez współpracowników, niezapowiedziani goście, nieplanowane rozmowy telefoniczne są potencjalnymi marnotrawcami czasu. Skup się na wykonywanych zadaniach, wycisz telefon, poinformuj współpracowników o swojej dostępności, tak, by nikt nie przeszkadzał Ci kiedy pracujesz.


Logo ATR_kolor_biale.png
ROZWÓJ OD KUCHNI (150 x 150 px) (1)_edited.png