6 sposobów na zwiększenie produktywności, gdy pracujesz z domu

Zaktualizowano: 8 mar 2021

Praca z domu to nie lada wyzwanie dla wielu z nas. Kręcący się po mieszkaniu domownicy, pranie, sprzątanie, obiad, spacer z psem… Trudno się skupić na pracy kiedy ciągle Cię coś rozprasza. A w dodatku przez to wszystko Twój czas pracy wydłuża się o 2-3 godziny. Po tak męczącym dniu nawet nie masz ochoty na spacer. I tak w kółko, byle do weekendu…


Czy wiesz, że tak wcale nie musi być? Możesz pogodzić pracę z domu z życiem prywatnym. Poznaj 6 sposobów, które pomogą Ci skupić się na pracy, gdy wykonujesz swoje obowiązki z domu.


Źródło: Unsplash


1. Ustal godziny pracy

Trzymaj się ustalonych godzin pracy. Unikaj długiego spania i przesiadywania przy śniadaniu. Wstań i przygotuj się do pracy tak jak kiedyś, gdy trzeba było dojechać do biura.


2. Zorganizuj swoje miejsce pracy

To musi być miejsce, w którym Twoja praca nie przeszkadza innym domownikom i odwrotnie - musisz mieć przestrzeń bez "domowego” bałaganu, głośnej muzyki czy innych rozpraszających dźwięków. Uczyń swoją przestrzeń strefą ciszy i samotności. Jeśli nie możesz zamknąć się w osobnym pokoju, znajdź obszar o jak najmniejszym natężeniu ruchu (na przykład w rogu pokoju).


3. “Przełącz się” w tryb pracy

Odetnij się od nadmiernego hałasu za pomocą muzyki w słuchawkach z redukcją szumów. Badania dowodzą, że delikatna muzyka w połączeniu z kojącymi dźwiękami natury uspokaja i pomaga się skoncentrować.


4. Skup się na tym co robisz

Poświęć 10 minut, aby rozpisać sobie plan działania na cały dzień (a jeszcze lepiej na cały tydzień). Jeśli domownicy podchodzą do Ciebie i przeszkadzają Ci w pracy, uprzedź ich, że przez najbliższe 2 godziny nie ma cię dla nich. Skup się w tym czasie na zadaniach, które masz wykonać. Zobaczysz, że będziesz zaskoczony ile uda Ci się zrobić przez ten czas.


5. Schowaj komputer po zakończeniu pracy

Jeśli nie masz pokoju przeznaczonego na domowe biuro, a pracujesz np. z salonu, po zakończonej pracy po prostu schowaj laptop do torby albo odłóż na półkę. Nie będzie Ci przypominać o pracy i obowiązkach, które czekają na Ciebie następnego dnia.6. Zrelaksuj się

Po zakończonej pracy znajdź chwilę na relaks. Wyjdź na spacer, poczytaj książkę, spędź czas gotując z domownikami, obejrzyj film.


Najtrudniejsze w pracy z domu to oddzielenie obowiązków służbowych od domowych czy kuszącej często chwili relaksu. Sumienne wdrożenie powyższych wskazówek pozwoli Ci zwiększyć Twoją produktywność i skupić się na pracy, gdy pracujesz z domu.Logo ATR_kolor_biale.png
ROZWÓJ OD KUCHNI (150 x 150 px) (1)_edited.png