6 zwrotów, które osłabiają Twoją pewność siebie

Zwroty, które pokazują twoją słabość. Unikaj ich!


Nie jestem pewna czy masz czas, aby przeczytać ten artykuł. Przepraszam, jeśli odciągam Cię od czegoś ważnego… Ale ja tylko mam Ci coś ważnego do powiedzenia. Czy to dla Ciebie ok?


Dokładnie tak powiedziałby ktoś niepewny siebie… Czy Twoim zdaniem brzmi to dobrze? Pewnie, że nie!


Jeśli chcesz, aby inni w ciebie wierzyli, najpierw sama/sam musisz w siebie uwierzyć. Słowa, których używasz pomogą Ci emanować pewnością siebie – lub sprawią, że będziesz wyglądać na słabą osobę. Oto sześć zwrotów, których należy unikać, szczególnie w pracy. Usuń je ze swojego słownika, a zauważysz widoczną zmianę w sposobie, w jaki postrzegają Cię inni. Zauważysz również zmianę w swoim samopoczuciu i pewności siebie.

#1 Przepraszam, że przeszkadzam, ale…

Rozpoczynając zdanie w ten sposób stawiasz siebie w słabszej pozycji i oddajesz dominację drugiej stronie. Jeśli nie masz pewności czy Twój rozmówca ma w tej chwili czas, a masz ważną sprawę, powiedz po prostu: „Chcę z Tobą coś omówić, jeśli masz chwilę.”


#2 Mam nadzieję, że…

„Mam nadzieję, że zrobiłam to dobrze…" , „Mam nadzieję, że Ci się spodoba…" Boisz się, że nie spełnisz oczekiwań? Rób swoje i pogódź się z tym, że nie zadowolisz wszystkich.


#3 Wydaje mi się, że…

„Wydaje mi się, że w tym projekcie brakuje informacji o...”. To brakuje czy nie? Po co podajesz w wątpliwość swoją wypowiedź. Powiedz po prostu: „W tym projekcie brakuje mi informacji o ...”


#4 Generalnie/ogólnie mówiąc…

„Generalnie chciałabym powiedzieć, że bardzo podoba mi się Twój pomysł." Zwrot potwór. Zniknął cały sens wypowiedzi. Daruj sobie ten przydługi wstęp i powiedz po prostu co masz powiedzieć: „Bardzo podoba mi się Twój pomysł”.


#5 Chciałabym…

Słowo usypiacz, nie tylko wydłuża wstęp, ale sprawia, że brzmisz niepewnie. „Chciałabym Panią prosić o wysyłkę zamówienia do końca tygodnia.” Dużo lepiej brzmi: „Proszę o wysyłkę zamówienia do końca tygodnia.”


#6 Martwię się, że...

Mówienie, że się czymś martwisz daje do zrozumienia, że nie szukasz rozwiązań, ale skupiasz się na problemie. Przemyśl to, zanim powiesz komuś, że się martwisz. Jeśli sytuacja zasługuje na zmartwienie, powiedz: „Mam pewne obawy, że...” Zachowaj niepokój o prawdziwe problemy w życiu.


Logo ATR_kolor_biale.png
ROZWÓJ OD KUCHNI (150 x 150 px) (1)_edited.png