Naucz się mówić „NIE"

Jak mówić „nie"? Jak być asertywnym i jednocześnie nie zrażać do siebie ludzi?


Są takie sytuacje, kiedy musimy powiedzieć „tak", choć nie mamy na to ochoty. I to jest oczywiste. Ale kiedy zbyt często mówimy „tak", zgadzając się na coś, bo nie chcemy komuś robić przykrości, postępujemy wbrew sobie, narasta w nas gniew i złość, to w dłuższej perspektywie prowadzi to zaniżenia poczucia własnej wartości i lęku.


Wolisz obejrzeć? Odwiedź mój kanał na YouTube.Pamiętaj, że druga osoba ma prawo Cię o coś prosić, a Ty masz prawo jej odmówić. Mówiąc nie" odmawiasz prośbie, nie odrzucasz tej osoby.


Jak zatem asertywnie odmawiać?

  1. Bądź bezpośredni - wyraź odmowę w prosty i zwięzły sposób, ale bądź przy tym kulturalny, życzliwy i szczery.

  2. Nie tłumacz się - nie musisz się tłumaczyć i szukać przebaczenia przepraszając, że nie możesz czegoś zrobić.

  3. Jeśli masz problem z powiedzeniem bezpośredniego „nie”, wyraź to np. w ten sposób: „Niestety nie znajdę teraz na to czasu" albo „Dziękuję, ale mam już inne plany".

  4. Jeśli mówienie „nie" jest dla Ciebie trudne, powiedz o tym drugiej osobie np. „Wiesz, że odmawianie przychodzi mi trudno i wiele mnie kosztuje, bardzo Cię lubię, ale tym razem nie mogę spełnić Twojej prośby."

  5. Weź odpowiedzialność za swoje NIE - nie szukaj wymówek w stylu „teraz nie mogę”, gdy nie chcesz czegoś robić ani teraz ani później. Powiedz o tym wprost drugiej osobie.

  6. Jeśli boisz się, że zranisz drugą osobę, możesz użyć zmiękczenia np. "Przykro mi, ale nie" albo "Wiesz, że bardzo Cię lubię, ale mam już inne plany".

Brytyjski psycholog Trevol Powell zaproponował 6 sposobów mówienia „nie", w zależności od sytuacji. Oto one:


1. Bezpośrednie nie" - kiedy ktoś prosi cię o zrobienie czegoś, czego nie chcesz robić, po prostu powiedz „Dziękuję, nie". Nie przepraszaj. To silna technika, która sprawdzi się w przypadku rozmów ze sprzedawcami czy telemarketerami - tu możesz ją połączyć z techniką „zdartej płyty" - patrz punkt 6.


2. Odzwierciedlające „nie” - technika polega na potwierdzeniu prośby i dodaniu na końcu asertywnej odmowy np. „Wiem, że chcesz ze mną porozmawiać o projekcie, ale dzisiaj nie mogę się z Tobą wybrać na lunch.”


3. Uzasadniające „nie" - podajesz krótki i szczery powód, dla którego nie możesz czegoś zrobić np. „Nie mogę iść dziś z Tobą do kina, ponieważ muszę uczyć się do egzaminu."


4. Odroczone nie - to nie jest zdecydowane „nie”. Jest to sposób na powiedzenie „nie” w chwili obecnej, ale pozostawia miejsce na powiedzenie „tak” w przyszłości. Tę technikę możesz wykorzystać jeśli naprawdę chcesz zrealizować prośbę w przyszłości. Na przykład „Nie mogę iść dziś z Tobą do kina, ale co powiesz na przyszły tydzień?”


5. Pytające „nie" - podobnie jak odroczone „nie", nie jest to stanowcza odmowa. Jest to szukanie sposobu, jak inaczej można zrealizować czyjąś prośbę. Np. „Czy chcesz wybrać się ze mną do kina innym razem?"


6. Technikazdartej płyty" - sprawdzi się, kiedy wykorzystaliśmy już sposoby asertywnej odmowy, jednak nie przyniosły one skutku. Polega ona na powtarzaniu tej samej odmowy - tego samego zdania - bez dodatkowego tłumaczenia. Ten sposób nie dostarcza powodów do zbędnych dyskusji, a także utrwala pewnoś siebie osoby, która tę technikę stosuje.


Pamiętaj, lepiej być szczerym, niż pielęgnować w sobie frustrację.
Logo ATR_kolor_biale.png
ROZWÓJ OD KUCHNI (150 x 150 px) (1)_edited.png