Jak mówić z pewnością siebie?

Masz problem z wyrażaniem swoich opinii? Nie potrafisz przekonać innych do swoich pomysłów? Poznaj 10 sposobów na to, by mówić z pewnością siebie. Dowiedz się co robić, aby Twoi znajomi Cię słuchali, a szef liczył się z Twoim zdaniem. Zacznij wreszcie mówić z pewnością siebie. To jest w Twoim zasięgu!


Przed ważnym wystąpieniem czy spotkaniem większość z Was zapewne dokładnie planuje co powie lub jak się ubierze, ale zapomina o najważniejszym - o brzmieniu głosu i sposobie wypowiadania się!


Dlaczego mówienie z pewnością siebie jest takie ważne?

Roger Love, trener emisji głosu twierdzi, że głos i to, w jaki sposób mówimy, może zmienić nasze życie. W 2017 roku naukowcy z Yale przeprowadzili badanie, które potwierdziło ten fakt. Ich badania dowiodły, że to co sprawia, że ​​wierzysz komuś i ufasz, to dźwięk jego głosu.Poznaj 10 sposobów na to, by mówić z większą pewnością siebie.


1. Zrób dobre pierwsze wrażenie.


gif

Pierwsze wrażenie kształtuje się błyskawicznie nawet w ciągu 0,1 sekundy, najdłużej zaś w czasie do 30 sekund.


Czy wiesz, że zwykłe powitanie przez telefon, takie jak „halo” czy „cześć” może zdradzić Twój nastrój? Masz zły dzień? Będzie to wyczuwalne w dźwięku i tonie Twojego głosu. Czujesz się świetnie? Ludzie też to usłyszą.


Przeprowadź eksperyment - przy najbliższej okazji, gdy będzie dzwonił ktoś znajomy, odbierz smutnym „halo” i sprawdź reakcję Twojego rozmówcy.


Okazuje się, że to szczęśliwe powitanie wywiera najlepsze wrażenie. Badania pokazały, że na podstawie brzmienia i tonu głosu ludzie oceniają atrakcyjność osoby, z którą rozmawiają, chociaż wcale jej nie widzą.

.

2. Wypowiadaj swoje opinie z przekonaniem.


Dlaczego? Jeśli ktoś ma uwierzyć w to co mówisz, sam powinieneś w to wierzyć - niezależnie od tego czy mówisz o najlepszych burgerach w mieście czy o raporcie finansowym.


Przykład: Jeśli zaczynasz zdanie od: „Myślę, że…” Lub „Generalnie uważam, że…„Wydaje mi się, że…”, to nic, co powiesz później, nie zabrzmi tak silnie, gdybyś darował sobie ten wcześniejszy wstęp i od razu zaczął od konkretów.


Źle: Wydaje mi się, że ta restauracja serwuje najlepsze burgery w mieście.

Dobrze: Ta restauracja serwuje najlepsze burgery w mieście.


Widzisz różnicę? W pierwszym przypadku widać brak pewności siebie, w drugim, widzimy silne przekonanie i wzięcie odpowiedzialności za swoje słowa. Jeśli chcesz mówić w pewny siebie sposób, to musisz wziąć odpowiedzialność za swoje słowa.


3. Nie zamieniaj komunikatów w pytania.


Informując swoich słuchaczy o jakiejś sprawie utrzymuj równy ton głosu i kończ wypowiedzi kropkami, a nie znakami zapytania.


Przeczytaj te dwa zdania na głos, zwracając uwagę na znaki interpunkcyjne:


Źle: Ten raport zawiera wszystkie dane, o które prosiłeś?

Dobrze: Ten raport zawiera wszystkie dane, o które prosiłeś.


Słyszysz różnicę? W pierwszym przypadku dajesz do zrozumienia, że chyba zawiera, no bo właściwie nie jesteś do końca przekonany jakie te dane miały być. Drugi sposób, to wypowiedź osoby pewnej swojego zdania.


4. Pracuj nad brzmieniem głosu.


Czy wiesz, że brzmimy inaczej w zależności od sytuacji, w której się znajdujemy? Twój głos zmienia się, gdy rozmawiasz z koleżanką, czytasz książkę na głos lub przemawiasz podczas spotkania.


Mówca motywacyjny Brian Tracy radzi, by nagrać swój głos w różnych sytuacjach i śledzić, w jaki sposób się zmienia. Nagraj część swoich rozmów w ciągu najbliższych kilku dni, gdy:


  • rozmawiasz z współpracownikiem

  • rozmawiasz z dzieckiem/rodzicem/partnerem

  • jesteś na spotkaniu służbowym

  • rozmawiasz z przyjaciółką/przyjacielem


Jakie sytuacje sprawiają, że Twój głos nie brzmi dobrze? Czy często podnosisz głos? Kiedy już wiesz jak emocje wpływają na Twój sposób mówienia, możesz popracować nad mankamentami.


Mówienie cicho sprawi, że ludzie pomyślą, że jesteś nieśmiały i nie masz pewności co do tego, co mówisz - że i tak naprawdę nie chcesz być słyszany. Z drugiej strony nie chcesz mówić tak głośno, aby wszystkich przekrzykiwać. Powinieneś być świadom siły swojego głosu i mieć nad nim kontrolę.


5. Opanuj tempo mówienia.


Z jaką prędkością mówisz? Czy Twoi rozmówcy Cię rozumieją? Czy głośno i wyraźnie wypowiadasz słowa? A może „zjadasz” końcówki słów?


Jeśli mówisz zbyt wolno, ludzie mogą uznać Cię za powolnego i nudnego. Jeśli mówisz zbyt szybko, możesz drażnić ludzi albo mogą nie rozumieć tego, co do nich mówisz. Carmine Gallo, mówca motywacyjny twierdzi, że idealna szybkość wypowiedzi podczas wystąpienia to 190 słów na minutę. Ta prędkość sprawi, że Twoi rozmówcy będą mieli wrażenie, że rozmawiasz z nimi podczas lunchu, a nie przemawiasz na spotkaniu.


Jak zoptymalizować szybkość mowy?


Poświęć czas na głośne czytanie i skup się na każdym słowie. Nie ma sensu mówić szybko, jeśli potykasz się o swoje słowa. Ta technika zmusza do wyraźnego mówienia i zawiera naturalne pauzy. Kiedy wypracujesz już dobry rytm, powoli zwiększaj tempo mówienia, aż osiągniesz optymalny poziom.


6. Nie bój się ciszy.


Czego się najbardziej boisz, kiedy musisz powiedzieć coś publicznie? Wielu ludzi boi się ciszy. Martwią się, że o czymś zapomną, zgubią tok myślenia, a ci, którzy próbują zaangażować publiczność, obawiają się, że nikt nie odpowie.


Ale cisza nie jest Twoim wrogiem. Pamiętaj, że osoby, z którymi rozmawiasz, potrzebują strategicznych przerw, aby zapamiętać i zrozumieć ważne elementy Twojej wypowiedzi. Lepiej jest zatrzymać się, zebrać myśli i zastanowić się nad tym, co powiesz dalej, niż mówić zbyt szybko lub powiedzieć coś, czego będziesz żałować. Zwolnij, zbierz myśli, wtedy pauza będzie bardziej naturalna.


Jeśli od czasu do czasu używasz pauz słownych (takich jak „um” lub „yy”) podczas mówienia, nie przejmuj się tym zbytnio. To naturalny sposób na uruchomienie naszych umysłów.


7. Oddychaj świadomie.


gif

W stresie oddychamy szybko i płytko, a nawet wstrzymujemy oddech. A to poważny błąd. Dobry mówca musi oduczyć się płytkiego oddychania klatką piersiową. Płytki oddech w klatce piersiowej jest zły, ponieważ nie dostarcza wystarczającej ilości tlenu, a także może powodować zadyszkę, napięcie i ucisk w klatce piersiowej.


Oddychaj głęboko i w kontrolowanym tempie. A co najważniejsze, zrób mocny wydech, ZANIM zaczniesz mówić. Wiele osób bierze wdech i zaczyna od wdechu. Chcesz zacząć mówić na wydechu.8. Panuj nad mową ciała.


Język ciała, który towarzyszy Twojej wypowiedzi, jest niezwykle ważny. Przeczytaj więcej o mowie ciała: Mowa ciała - jak nad nią zapanować? Niektóre gesty jak majstrowanie przy ubraniu lub dotykanie włosów, mogą rozpraszać uwagę Twoich odbiorców lub wyrażać brak pewności siebie, Używanie rąk podczas mówienia jest świetnym sposobem na przekazanie emocji i wiedzy na dany temat.


9. Zadbaj o odpowiednią ilość płynów.


Pamiętaj, aby pić odpowiednią ilość wody - przed spotkaniem, wystąpieniem, powinna to być woda niegazowana. Odpowiednie nawodnienie działa pozytywnie na Twoje struny głosowe. Ważne jest jednak, aby nawadniać się regularnie przez cały dzień, a nie kiedy poczujesz pragnienie. Dzięki temu uzyskasz najlepsze efekty.


10. Pamiętaj o uśmiechu.


gif

Uśmiech doda Ci pewności siebie, sprawi, że słuchanie Ciebie stanie się przyjemniejsze, wpłynie na ton Twojego głosu. Sprawi również, że będziesz wyglądać na przyjazną i opanowaną osobę. Pamiętaj jednak, żeby był to naturalny uśmiech, nie nerwowy lub nienaturalny chichot, który może przynieść odwrotne skutki.
Logo ATR_kolor_biale.png
ROZWÓJ OD KUCHNI (150 x 150 px) (1)_edited.png