Jak pokonać nieśmiałość?

Zaktualizowano: 8 wrz 2021

Jak pokonać nieśmiałość, być bardziej rozmownym i otwartym na innych ludzi? Poznaj kilka praktycznych wskazówek i zdobądź pewność siebie!


Wolisz obejrzeć? Odwiedź mój profil na YouTube.


Skąd bierze się nieśmiałość?

Nieśmiałość wynika m.in. z niskiej samooceny, braku wiary we własne możliwości oraz lęku przed oceną i odrzuceniem. Nieśmiali ludzie często dokonują nierealistycznych porównań społecznych, stawiając się przeciwko najbardziej energicznym lub towarzyskim osobom. Wierząc, że inni ciągle źle ich oceniają, nieśmiali ludzie porzucają możliwości spotkań z innymi, co z kolei uniemożliwia im poprawę umiejętności społecznych.Kilka słów o mojej walce z nieśmiałością...

Jako nastolatka byłam bardzo nieśmiałą osobą, wynikało to z niskiej samooceny. Byłam kompletną nogą jeśli chodzi o wszelkie aktywności sportowe w zespole - siatkówka, koszykówka... Uważałam, że nie jestem wystarczająco dobra, właściwie beznadziejna i w związku z tym przekładałam to na inne aspekty mojego życia - choć oczywiście osiągałam świetne lub dobre wyniki w innych dziedzinach.


Jaka jest na to rada? Musisz sobie uświadomić, że nie jesteś we wszystkim dobry i zaakceptować to. I najważniejsze - nie musisz być dobry we wszystkim, bo każdy z nas jest inny, każdy z nas ma jakiś talent. I chodzi o to, by skupić się na swoim talencie, a nie na swojej słabości. Szlifować ten talent. Praca nad swoim talentem, doskonalenie swoich umiejętności, doda Ci pewności siebie, podniesie Twoją samoocenę, a także da Ci doskonałe pole do rozmów, do nawiązania relacji z innymi ludźmi. O tym jak odkryć swój talent piszę tutaj.


Wiecie co, ja dziś uwielbiam sport. Mało tego! Przekonałam się do gier zespołowych, ale tylko i wyłącznie dla dobrej zabawy, nie rywalizacji, bo wiem, że nie jestem w tym mistrzem ;-). Odkryłam swój talent w innych dziedzinach sportu i pokochałam to. To, że nie wychodzi Ci w jednej dziedzinie, nie znaczy, że jesteś zła we wszystkim.


Możesz mieć również zaniżoną samoocenę z powodu swojego wyglądu, sylwetki albo pierwszych oznak starzenia. Pierwszą rzeczą, którą musisz zrobić to to zaakceptować. Tak, wiem, że łatwiej napisać niż zrobić. Pamiętaj jednak, że akceptacja nie znaczy, że to lubisz, ale znaczy, że zdajesz sobie sprawę z tego jaka jesteś i przyjmujesz to do wiadomości. Mam dla Ciebie proste ćwiczenie, które pomoże Ci zaakceptować to, czego w sobie nie lubisz.


*Ćwiczenie samoakceptacji:

Stań przed lustrem, spójrz na siebie - na całą swoją sylwetkę. Zastanów się jakie ten widok wzbudza w Tobie odczucia. Czy czujesz się swobodnie? Co Ci przeszkadza? Patrz na siebie przez minimum minutę i powtarzaj sobie "Akceptuję siebie taką, jaką jestem. Bez zastrzeżeń."


Po około dwóch tygodniach takich ćwiczeń zobaczysz różnicę w postrzeganiu siebie - zdasz sobie sprawę, że taka jest rzeczywistość, zaakceptujesz ją, dzięki temu poczujesz się bardziej zrelaksowana. A jeśli to, co Ci się nie podoba, da się zmienić, poczujesz większą motywację, by to zrobić.


Zadawaj pytania

Osoby nieśmiałe są ciche, boją się odezwać, brać udziału w dyskusji, bo boją się odrzucenia. Większość Twoich negatywnych myśli nie jest prawdziwych, one się nie sprawdzą. Jeśli boisz się wypowiadać na jakiś temat, zadawaj pytania otwarte. Zacznij od prostych rzeczy, np. "Jak Ci minął dzień? ", "Jak Ci minął weekend?", "Gdzie jedziesz na wakacje?" To sprowokuje dalszą dyskusję.


Nie reklamuj swojej nieśmiałości

Nawet jeśli jesteś nieśmiały, to nie musisz o tym mówić. Dlaczego? Bo doczepiasz sobie łatkę - przede wszystkim w swojej głowie. W Twojej głowie pojawia się definicja “Jestem nieśmiały”. Jeżeli ta definicja siedzi w Twojej głowie, to zastąp ją inną np. "Do tej pory byłem nieśmiały. Teraz tak siebie nie postrzegam, pracuję nad moja nieśmiałością." Nie zrozum mnie źle, nie ma nic złego w nieśmiałości. Każdemu zdarza się być onieśmielonym, nieśmiałym np. w grupie ludzi, których nie znamy. Jednak nieśmiałość może ograniczać Twój rozwój, blokować Cię w osiąganiu Twoich upragnionych celów.


Uczestnicz w spotkaniach

Nie odmawiaj, gdy Cię gdzieś zapraszają, to doskonały sposób na szlifowanie swoich umiejętności społecznych.


Dzisiaj ludzie, którzy słyszą, że byłam nieśmiała i mnie znają, są zdziwieni. Dlatego uwierz, że możesz pozbyć się swojej nieśmiałości. Naprawdę. Jestem tego przykładem.


*Ćwiczenie pochodzi z książki Nathaniela Brandena pt. "6 filarów poczucia własnej wartości. "

Logo ATR_kolor_biale.png
ROZWÓJ OD KUCHNI (150 x 150 px) (1)_edited.png