Jak radzić sobie z niepewnością życiową?

Zaktualizowano: 9 wrz 2020

Niepokój, lęk, niepewność tego co się wydarzy w naszym życiu jest czymś naturalnym. Żyjemy w niepewności, bo nie wiemy jak będzie wyglądać nasza przyszłość i co przyniesie kolejny dzień. Jeśli niepewność spędza Ci sen z powiek i nieustannie się czymś zamartwiasz, to znak, że czas stawić jej czoła i nauczyć się sobie z nią radzić.


Za kilka dni zaczynasz nową pracę, zastanawiasz się jak wypadniesz, polubią Cię czy nie, nie wiesz czy sprawdzisz się na nowym stanowisku... A może zwolnili Cię z pracy, boisz się o swoją przyszłość, budzisz się ze ściskiem żołądka, rozmyślasz o przyszłości, nie potrafisz się na niczym innym skupić. Brzmi znajomo?

To naturalne, że boisz się niepewności. Wątpisz w swoją zdolność do radzenia sobie z nieoczekiwanymi i nieprzewidzianymi sytuacjami. Ale możesz to zmienić poprzez pracę nad samym sobą.


Pozwól, że zdradzę Ci pewien sekret... Nikt nie jest wolny od tej walki. Nawet osoby z pierwszych stron gazet, które odniosły spektakularne sukcesy. Nikt. Każdy codziennie boryka się z niepewnością. Jest jednak kilka metod, by sobie z nią poradzić.


W moim życiu wydarzyło się bardzo wiele nieprzewidzianych sytuacji. Ale wiem, że cokolwiek się stanie, będę w stanie temu stawić czoła. A jeśli ja mogę to zrobić, to Ty też możesz!


To co? Czas zamienić marzenia w rzeczywistość! Oto kilka wskazówek, jak radzić sobie z poczuciem niepewności.


Przygotuj plan działania.

Po pierwsze musisz pogodzić się z tym, że nie jesteś w stanie przewidzieć wszystkiego w Twojej przyszłości, ale na wiele rzeczy możesz się przygotować. Załóżmy, że czeka Cię ważny egzamin. Przygotuj kompleksowy plan działania - począwszy od tego w co się ubierzesz, o której pójdziesz spać, poprzez to co zjesz po przebudzeniu, jak dostaniesz się na miejsce egzaminu, co ze sobą zabierzesz, by czuć się komfortowo, aż po to w jaki sposób zrelaksujesz się, gdy już będzie po wszystkim. Poczucie planu sprawi, że będziesz czuć się bezpieczniej i spokojniej, zaś myśl o czekającej nagrodzie zmobilizuje Cię, by stanąć na wysokości zadania.


Ogranicz wybór do minimum

Jeśli masz podjąć jakąś ważną decyzję i wybrać spośród kilku wariantów, ogranicz ten wybór do minimum dwóch, trzech opcji. Następnie zapisz plusy i minusy każdej z nich. Tak, zapisz. Weź kartkę papieru i zrób to. Nie podejmuj decyzji od razu (jeśli nie jest to konieczne). Daj sobie dzień, nawet dwa, spójrz na listę jeszcze raz. Spróbuj wyeliminować kolejną opcję. Przy wyborze kieruj się swoimi przekonaniami, wartościami, zastanów się co tak naprawdę będzie korzystniejsze dla Ciebie. To Ty musisz czuć się komfortowo ze swoim wyborem, to Twoja decyzja i Twoje życie.


Zapomnij o perfekcjonizmie

Nie dąż do perfekcji! Tak, wiem, to trudne, ale czasami trzeba powiedzieć "stop"! Dla własnego zdrowia psychicznego. Nie stawiaj doskonałości jako celu. Pomyśl o tym, że ludzie z natury nie są nieomylni. Jeśli Twoim celem jest doskonałość, zawsze będziesz odczuwać dokuczliwe poczucie porażki i spędzać czas na lamentowaniu na tym, co się nie udało i co można było zrobić inaczej. Ciesz się tym co udało Ci się osiągnąć.


Bądź osobą pewną swoich umiejętności radzenia sobie w każdej sytuacji

Uwierz w to, że możesz poradzić sobie w każdej sytuacji bez względu na to, co przyniesie Ci życie. Jeśli nie masz pewności siebie, przypomnij sobie czas, w którym udało Ci się pokonać jakąś trudną sytuację. Wyobraź ją sobie. Teraz wyobraź sobie jakiś przedmiot, który będzie Ci się kojarzył z tą sytuacją np. zabrałeś głos jako pierwszy podczas ważnego spotkania. Miałaś wtedy ze sobą okulary. Za każdym razem, w sytuacji stresowej, kiedy wątpisz w swoje umiejętności, przypomnij sobie te okulary, będące symbolem Twojej siły.

Możesz również zrobić coś, co utwierdzi Cię w przekonaniu, że potrafisz sobie radzić w stresowych sytuacjach. Zrób coś co Cię przeraża. np. idź na wernisaż, zorganizowany spacer i spróbuj nawiązać nową relację.


Bądź tu i teraz

Jeśli chcesz poznać swoją przyszłość, spójrz w teraźniejszość, która jest jej przyczyną.

Nie zadręczaj się myśleniem o przyszłości. Bądź tu i teraz na sto procent. To co zrobisz dziś będzie mieć swoje konsekwencje w przyszłości. Spędzając czas na rozmyślaniu o tym jaka może być Twoja przyszłość nie osiągniesz nic, jeśli nic nie zrobisz. Boisz się? Podejmij działania, zrób pierwszy krok. Nie odkładaj rzeczy na jutro. Działanie leczy strach. Przyjmijmy, że chcesz nauczyć się nowego języka. Już dziś zrób plan - jaki masz budżet, ile czasu chcesz przeznaczyć na naukę czy wybierzesz kurs stacjonarny, czy online itp., a następnie wciel ten plan w życie. Małymi kroczkami, każdego dnia. Pamiętaj - dziś kształtujesz swoje jutro.


Rób to, co sprawia Ci radość

Czujesz, że Twoje życie pędzi? Że popadasz w rutynę? Nie masz na nic czasu? Stój! Zatrzymaj się na chwilę i zrób coś dla siebie, coś co sprawia Ci przyjemność. Ćwiczenia, książka, spotkanie z przyjaciółmi, zakupy... Pomoże Ci to na chwilę zapomnieć o niepewności i cieszyć się życiem. Nagradzaj się, zasługujesz na to.

Logo ATR_kolor_biale.png
ROZWÓJ OD KUCHNI (150 x 150 px) (1)_edited.png