Mowa ciała - jak nad nią zapanować?

Zaktualizowano: 13 maj 2021


Co zrobić z rękoma podczas wystąpienia? Trzymać w dłoni długopis, a może okulary? Jak się zachowywać? Gestykulować czy nie? Siedzieć czy stać? Poznaj kilka cennych wskazówek, które pomogą Ci zaprezentować się jako pewny siebie mówca.


Czy wiesz, że to co robisz podczas wystąpienia jest równie ważne jak to, co mówisz? Twój język ciała może pogrążyć Twoje wystąpienie lub wręcz przeciwnie - obrócić je w ogromny sukces.


Publiczność decyduje w ciągu kilku sekund czy zaufa mówcy. Jeśli nie przekonasz swoich odbiorców do siebie, nie będzie miało znaczenia to, co do nich mówisz.
Czym jest język ciała?


Język ciała to część komunikacji niewerbalnej. To nasze gesty, mimika, sposób poruszania się czy postawy. Język ciała to część przekazu, jaki chce przekazać mówca. Badacze twierdzą, że ok. 55% informacji przekazujemy niewerbalnie, a więc mimiką, gestykulacją czy naszą postawą. Choć oczywiście tak naprawdę wszystko zależy od sytuacji, w której się znajdujemy. Nie ulega jednak wątpliwości, że komunikacja niewerbalna, w tym język ciała, pokazuje Twoją pewność siebie i buduje Twój autorytet.


Dlaczego mowa ciała jest tak ważna.


Wróć myślami do ostatniej sytuacji, w której poznałeś nową osobę. Jakie wrażenie na Tobie wywarła i dlaczego? Co miało na to wpływ? To co powiedziała czy może w jaki sposób to powiedziała, jak się zachowywała, a może w jaki sposób wyrażała swoje emocje? Na pewno znasz takie osoby, które z jednej strony uważasz za miłe i w zasadzie to nie możesz im niczego zarzucić, ale za nimi nie przepadasz z jakiegoś powodu. Może to być recepcjonistka, ochroniarz, ekspedientka, kolega bądź koleżanka z pracy. Nie ma znaczenia co do Ciebie mówią, ale przeszkadza Ci np. ich wygląd, sposób chodzenia, gestykulacji, a może jeszcze coś innego, co jest związane z ich zachowaniem niewerbalnym.


Teraz już wiesz jak duże znaczenie mają nasze zachowania niewerbalne, a więc między innymi mowa ciała. Na co więc zwrócić uwagę? Oto kilka wskazówek dla początkujących, które pomogą Ci utrzymać pozytywny przekaz poprzez mogę ciała.


Siedzieć czy stać?


Wystąpienie przed publicznością - większą (jak np. koledzy i koleżanki z pracy) lub mniejszą (na przykład podczas konferencji), nie ma znaczenia. Zastanawiasz się - siedzieć czy stać? Oczywiście stać, nie siedzieć. Dlaczego ludzie wolą siedzieć? Bo czują się bardziej bezpiecznie, mniej się stresują. Kiedy siedzisz podczas prezentacji, Twój mózg odczytuje to jako uczestnictwo w pogawędce, spotkaniu, a nie w publicznym wystąpieniu, podczas którego jesteś mówcą. Tym samym napięcie i stres są mniejsze. Dlaczego więc jednak stać, kiedy siedząc stresujesz się znacznie mniej? Badania dowodzą, że stojąc lepiej się koncentrujemy. Poza tym, w sali, w której wszyscy siedzą, autorytet przejmuje osoba stojąca.Postawa

Nie spinaj się, staraj się zachować luźną, zrelaksowaną postawę, niezależnie od tego czy stoisz, czy siedzisz. Trzymaj plecy proste, ale nie sztywne, rozluźnij ramiona. To wzmocni poczucie, że czujesz się dobrze w swoim otoczeniu.


Pochyl się

Lekkie pochylenie się, gdy ktoś mówi, pokazuje, że aktywnie słuchasz. Z kolei kiedy się odchylasz, rozmówca może pomyśleć, ze jesteś do niego negatywnie nastawiony.


Ręce

Pokazuj wnętrze dłoni, jest to odczytywane jako otwartość, przyjazność, chęć nawiązania kontaktu. Gestykuluj - uzupełniaj swoje słowa gestami - ale nie rób tego w sposób sztuczny i przesadny.


Uścisk dłoni

Uścisk dłoni, czy to na spotkaniu formalnym czy nieformalnym, jest jednym z ważniejszych sygnałów komunikacji niewerbalnej. Mocny uścisk dłoni będzie świadczył o Twojej pewności siebie i wiarygodności, słaby zaś powie o Tobie coś zupełnie odwrotnego. Uważaj oczywiście na to, by nie przesadzić z “mocą” uścisku i nie zrobić drugiej osobie krzywdy.


Ramiona

Skrzyżowane ręce oznaczają postawę zamkniętą, odcięcie się od otaczającej sytuacji. Kontroluj je, staraj się trzymać wzdłuż tułowia, weź długopis do ręki, by pokazać odbiorcom, że jesteś osobą otwartą.


Kontakt wzrokowy

Utrzymuj kontakt wzrokowy z rozmówcą. Kontakt wzrokowy sprawia, że dajesz do zrozumienia odbiorcy, iż jesteś zainteresowana rozmową.


Rób notatki

Kiedy ktoś zadaje Ci pytanie bądź mówi o czymś, rób notatki, dajesz do zrozumienia, że to co mówi druga osoba jest dla Ciebie ważne.


Zwolnij

Skup się na tym, by nie przyspieszać zbyt mocno swojej prezentacji. Zatrzymaj się na chwilę, weź oddech, to pozwoli nieco opanować stres i rozluźnić ciało.


Okaż empatię

Przytakuj rozmówcy, uśmiechaj się, by wzbudzić zaufanie i pokazać, że jesteś po stronie tej drugiej osoby.
Logo ATR_kolor_biale.png
ROZWÓJ OD KUCHNI (150 x 150 px) (1)_edited.png