Mowa ciała - 5 sygnałów, które wysyłasz nieświadomie

Zaktualizowano: 10 wrz 2020

Stukanie palcami, ruszanie stopą, nakręcanie włosów na palec... Brzmi znajomo?


Niezależnie od tego czy wybierasz się na spotkanie ze znajomymi, rozmowę kwalifikacyjną czy spotkanie służbowe, musisz być świadom sygnałów wysyłanych przez Twoje ciało. Oto najpopularniejsze sygnały mowy ciała, które często wysyłamy nieświadomie.


Fot. Unsplash


1. Stukanie palcami bądź ruszanie nerwowo stopą

Znaczy dokładnie tyle, że się niecierpliwisz, stresujesz i czujesz się niekomfortowo w sytuacji, w której jesteś. Teraz odpowiedz sobie na pytanie czy chcesz wysyłać taki sygnał np. podczas służbowego spotkania?


2. Bawienie się włosami (kobieta)

Pomijając sytuacje w pracy, bawienie się włosami oznacza flirt. W sytuacjach służbowych czy półprywatnych zwykle oznacza niepokój, stres, a nawet niekompetencję. Twój rozmówca nie będzie Cię traktował poważnie, kiedy na spotkaniu będziesz bawiła się włosami, twierdzi Blanca Cobb, ekspertka od mowy ciała.


3. Zakładanie nogi na nogę

  • Zakładanie kostki jednej nogi na kolano drugiej: oznacza to, że czujesz się pewny siebie i zrelaksowany. Zwykle pozwalamy sobie na taki sposób siedzenia w gronie bliskich znajomych czy rodziny.

  • Krzyżowanie kolan: to sygnał, że czujesz niepokój, próbujesz się przed czymś obronić, osłonić, może nawet schować.

  • Krzyżowanie kostek: oznacza niepewność i strach, powstrzymywanie się przed czymś.

4. Ręce w kieszeni, niespokojne ruchy dłoni np. pocieranie o siebie rąk, kręcenie palcami


Zwykle, kiedy ludzie chowają ręce w kieszeniach, nie czują zaufania do rozmówcy. Chcąc ukryć swoje uczucia, chowają ręce w kieszenie lub wykonują nerwowe ruchy dłońmi albo palcami.


5. Brak kontaktu wzrokowego lub nadmierny kontakt wzrokowy


Nie patrząc na rozmówcę dajesz mu do zrozumienia, że to co mówi nie jest dla Ciebie interesujące i najzwyczajniej w świecie go nie słuchasz. Nadmierny kontakt wzrokowy, a więc ciągłe patrzenie się na rozmówce, może być sygnałem agresji lub zostanie odebrane jako coś dziwnego. Staraj się patrzeć na swojego rozmówcę od czasu do czasu spoglądając na boki. Umiarkowany kontakt wzrokowy budzi zaufanie i jest dowodem zainteresowania drugą osoba, z którą prowadzimy rozmowę.


Logo ATR_kolor_biale.png
ROZWÓJ OD KUCHNI (150 x 150 px) (1)_edited.png