Technika Pomodoro - prosty sposób na zarządzanie czasem

Zaktualizowano: 8 kwi

Jak być bardziej produktywnym? Jak zmotywować się do nauki lub do pracy? Jest na to sposób. Niezwykle skuteczny i prosty. Mowa o technice Pomodoro. Sprawdź jak w 25 minut poprawić efektywność swojej pracy.


Technika POMODORO


Technika Pomodoro to niezwykle skuteczny sposób na to, by skupić się na pracy lub nauce i tak rozplanować swój czas, by być jak najbardziej produktywnym. Czy wiesz, że technika Pomodoro to jeden z najbardziej popularnych systemów produktywności na świecie? Z sukcesem skorzystało z niej ponad 2 mln ludzi.


Technika Pomodoro jest metodą zarządzania czasem opracowaną w latach 80. XX wieku przez Francesco Cirillo. Nazwa techniki pochodzi od kuchennego minutnika w kształcie pomidora, używanego przez Cirillo w swoich pierwszych eksperymentach.


Dla wielu z nas czas staje się bardzo często wrogiem. Ścigamy się z nim, aby dokończyć zadania i dotrzymać terminów. Technika Pomodoro nauczy Cię w jaki sposób zarządzać czasem. Wdrożenie jej jest banalnie proste.


ZASADY TECHNIKI POMODORO


1. WYBIERZ ZADANIE

Wypisz na kartce wszystkie zadania, jakie masz do wykonania - duże, małe, takie, które odkładasz na bliżej nieokreśloną przyszłość. Jeśli tworzysz listę zadań na cały tydzień, rozdziel zadania na poszczególne dni. Teraz wybierz dowolne zadanie z listy lub po prostu zacznij od tego, które ma dla Ciebie największy priorytet.


2. USTAW MINUTNIK NA 25 MINUT

To może być aplikacja lub minutnik w telefonie albo najzwyklejszy w świecie minutnik kuchenny. Jedno “Pomodoro” w systemie Cirillo trwa właśnie 25 minut.


3. PRACUJ NAD ZADANIEM PRZEZ 25 MINUT

Skup się na zadaniu dopóki nie zadzwoni minutnik. Jeśli w trakcie pracy przypomnisz sobie o czymś, co musisz koniecznie zrobić, zapisz to na kartce.


4. ZRÓB 5 MINUT PRZERWY

Kiedy minutnik zadzwoni, zrób 5 minut przerwy - oddychaj głęboko, przewietrz się, zrób sobie herbatę, idź po szklankę wody. Ważne, by nie robić nic związanego z pracą.


5. POWTÓRZ SESJĘ POMODORO 4 RAZY

Powtórz Pomodoro 4 razy. Następnie zrób dłuższą przerwę. 20-30 minut przerwy będzie optymalne. Twój mózg wykorzysta ten czas na przyswojenie nowych informacji i odpoczynek przed kolejną rundą Pomodoro.


WAŻNE WSKAZÓWKI


Jak widzisz technika Pomodoro jest niezwykle prosta. Zanim jednak zaczniesz ją stosować, zapoznaj się z kilkoma cennymi wskazówkami:


  1. Skup się na zadaniu przez 25 minut, nie pozwól, by cokolwiek przerwało Twoją pracę.

  2. Podziel zadanie na tyle sesji Pomodoro, ile potrzebujesz. Twoim celem jest skupienie się na pracy przez 25 minut, a nie wykonanie zadania w 25 minut. Jedno zadanie może zająć Ci kilka sesji Pomodoro.

  3. Jeśli skończysz swoje zadanie w mniej niż 25 minut, nie przerywaj, zajmij się kolejnym zadaniem z listy do momentu, aż zadzwoni minutnik.
Technika Pomodoro pomoże Ci skupić się na pracy i uporządkować Twój dzień. To także świetny sposób na zmotywowanie się do działania. Po kilku sesjach Pomodoro zdasz sobie sprawę, że udało Ci się zrobić więcej w ciągu dnia, niż do tej pory.


Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o technice Pomodoro, możesz zajrzeć na stronę Francesca Cirillo.


Logo ATR_kolor_biale.png
ROZWÓJ OD KUCHNI (150 x 150 px) (1)_edited.png